femina.al
FEMINA.AL has #618 976 rank on the internet. This rank shows site's popularity. Lower rank means more visitors that site gets. This website is estimated to get 643 unique visitors per day. These unique visitors make 739 pageviews. We estimate that this website earns at least $2.36 USD per day with advertising revenues so it can be valued at least $2 277 USD. This site has a 1/10 PageRank. It has 405 backward links from 53 domains, 0 backward links from .edu domains and 0 links from .gov domains. IP address of this site is 108.60.22.9. We detected that the average page load time of this website is 0.46 seconds.
We give this domain a SEO score of 30/100. Last update: Wednesday 4th of June 2014 RefreshFEMINA.AL

Site Title Femina.al - Portali i femrave Shqiptare
Alexa Rank #618 976
Pagerank 1/10
Yandex CY 0
Backward Links 405
Unique Domains Backward Links 53
Backward links from .Edu sites 0
Backward links from .Gov sites 0
Load Time 0.46 Seconds
Favicon
Daily Visitors 643
Daily Pageviews 739
Seo Score 30
Daily Revenue $2.36
Website Worth $2 277
Primary Country Albania
Alexa Rank in Primary Country #0
IP Address 108.60.22.9
Server Location Burnaby, BC, CanadaHTML Analysis

HTML Size: 78.46 Kb External Links: 3
Internal Links: 168 H1 Tags: 1
H2 Tags: 9 H3 Tags: 4
H4 Tags: 0 H5 Tags: 0
H6 Tags: 0 Iframe: 1
Scripts: 43 Objects: 0
Forms: 5 Total Images: 46Visitors By Countries MapAlexa Traffic Analysis

FEMINA.AL is ranked #618 976 on the internet. This rank shows site's popularity. Lower rank means more visitors that site gets. Most of users come to this website from Albania. This website is ranked #0 in Albania. It has 643 visitors per day, and has 739 pageviews per day. Click on the tabs below to get more info.


  • Country Traffic
  • Subdomains Visitors
  • Top Keywords

 No. Country % Traffic Daily Visitors
   1. Albania 43.2% 277

 No. Subdomain % Visitors Daily Visitors
   1. femina.al 100.00% 643

 No.Keywords
   1. femina.al
   2. shpjegimi i endrrave
   3. si te dobesohemi
   4. te rejat e fundit nga kim kardashian
   5. kalciumi roli i tij në shëndetin
   6. fustane me bisht
   7. mitet per buken
   8. ushqime me proteina djet javore
   9. vaji i kokosit
   10. shtatzene
   11. alban dudushi martohet
   12. barna mjeksore per infeksione urinare
   13. flokët e thinjura
   14. perberesit e produkteve te kozmetikes
   15. vlerat ushqyese te karrotes
   16. të merrë uji
   17. femra.al
   18. foto te unaza
   19. portali shqiptar per femrat
   20. studimi semundjet e seksit
   21. femina
   22. dieta dukan
   23. boronica
   24. andi bushati
   25. java e 25 e shtatzanis
   26. qazim osmani
   27. autizmi
   28. karrota
Similar sites to FEMINA.AL


 No.
   1. albaniada.org
 Albaniada - Enciklopedia Shqiptare, Albanian Encyclopedia
   2. albislam.com
 Faqja e parë islame në gjuhën shqipe
   3. femina-party.com
 Здесь - КЛАССНО! | FEMINA-party
   4. compact-code.pl
 Strony WWW Poznań - Strony Internetowe Poznań - Sklepy Internetowe Poznań - Projektowanie Portali WWW - Compact Code
   5. 7dite.eu
 7 Dite | Portali Informativ Lajme Sport Mjeksi Shendeti Vipa LifeStyle Showbiz Video Kuriozitete Teknologji
   6. albaniapress.com
 AlbaniaPress.com / ShqiperiaPress.com
   7. zemra-chat.de
 Zemra-Chat - Chat shqip per argetimin e te gjithe Shqiptareve
Alexa Traffic Graph Analysis

Click on the tabs below to explore website's Traffic Rank, Reach, Pageviews, Pageviews/User, Bounce %, Time on Site and Search % history.

  • Traffic Rank
  • Reach
  • Pageviews
  • Pageviews/User
  • Bounce %
  • Time on Site
  • Search %


Select Range:Server Location Map

Address: Burnaby, BC, Canada
Query Popularity & Competition


Query Popularity is an estimate of how frequently users search for keywords, on a scale from 0 to 100. Higher numbers indicate higher frequency of searches.

Competition indicates advertising competition for a query based on number of ads displayed for keyword searches on major search engines.
Both indexes use scale from 0 to 100.


 No.QueryQuery PopularityCompetition
   1. grid.al  21    20  
   2. anxhela martini  15    10  
   3. dieta dukan  42    20  
   4. urinare  9      20  
   5. mamografi  19    18  
   6. hollande  41    17  
   7. shqiptare  10    10  
   8. menopauza mjek  8      10  
   9. te reja nga dietat  8      10  
   10. proteina  25    13  
   11. genta ismajli  23    10  
   12. shkendije mujaj  27    10  
   13. recipeta  8      10  
   14. vesa luma  16    10  
   15. kim kardashian  65    19  
   16. per te  14    30  
   17. monika  37    30  
   18. balina  19    10  
   19. reagon  10    10  
   20. ideale  20    10  
   21. make up  48    26  
   22. qka eshte aciedi folik  8      10  
   23. uje meninggal  32    10  
   24. temperatura  38    11  
   25. kozmetike  2      20  
   26. romantik  35    21  
   27. big brother albania  34    10  
   28. format  44    21  HTTP Header Analysis

Here you can see HTTP header of femina.al response.

Date : Sun, 12 Oct 2014 09:56:51 GMT
Server : Apache
Accept-Ranges : bytes
Content-Length : 80339
Vary : Accept-Encoding,User-Agent
Cache-Control : max-age=0, public
Expires : Sun, 12 Oct 2014 09:56:51 GMT
X-Powered-By : WP Rocket/2.2.4
Content-Type : text/html; charset=UTF-8Mywot.com - Reputation rating


The WOT reputation system computes website reputations using information received from users and other sources.

ReputationConfidence
 Trustworthiness  Do you trust this website? Is it safe to use? Does it deliver what it promises?   Excellent    1 / 5 
 Vendor reliability  Is the site safe for buying and selling, or for business transactions in general?   Excellent    1 / 5 
 Privacy  Can you trust the site owner, safely supply personal information, and download files?   Excellent    1 / 5 

The higher the value, the more the community trusts the website.
The confidence indicates the estimated reliability of the reputation.


Website Metas Analysis

We found 8 meta tags on femina.al.

MetaContent
 viewport  width=device-width, initial-scale=1, maximum-scale=1 
 description  Femina.al i dedikohet të gjitha femrave shqipfolëse, si atyre në kërkim të tendencave të modës e bukurisë, në kërkim të shëndetit e mirëqënies, femrave që janë në kërkim e zhvillim të karrierës, nënave të reja, femrave të apasionuara pas kulinarisë dhe shtëpisë, udhëtimeve, artit apo hobit si dhe femrave në kërkim të dashurisë, familjes apo atyre të orientuara drej krijimit dhe zhvillimit të marrdhënieve interpersonale. 
 og:locale  sq_AL 
 og:type  website 
 og:title  Femina.al - Portali i femrave Shqiptare 
 og:description  Femina.al i dedikohet të gjitha femrave shqipfolëse, si atyre në kërkim të tendencave të modës e bukurisë, në kërkim të shëndetit e mirëqënies, femrave që janë në kërkim e zhvillim të karrierës, nënave të reja, femrave të apasionuara pas kulinarisë dhe shtëpisë, udhëtimeve, artit apo hobit si dhe femrave në kërkim të dashurisë, familjes apo atyre të orientuara drej krijimit dhe zhvillimit të marrdhënieve interpersonale. 
 og:url  http://femina.al 
 og:site_name  Femina.al 
Homepage Links Analysis


We found that the main page of femina.al has 3 external links and 168 internal links.